HEADLINES

Silvermine School of Art Announces Juried Exhibition Winners

Once a year, the Silvermine School of Art celebrates the vibrant work of its student body, which encompasses all ages and levels and covers a wide range of disciplines including Painting, Drawing, Ceramics, Sculpture, Printmaking, Jewelry, Photography, and Mixed Media.  During the annual awards ceremony on Sunday, June 3, School of Art Director Anne Connell presented prizes to the student honorees, and students gathered with their families and friends for a reception and celebration of the work. Awards are given in three categories: Adult, Youth (ages 11-17) and Junior (ages 5-10). The exhibition, which is installed in the Silvermine Galleries, runs through June 30th.

This year’s juror, Catherine Vanaria, is Chair of the Department of Art and Associate Professor of Art at Western Connecticut State University. Vanaria chose first prizes and honorable mentions across all categories of work. Best in Show was awarded to Janine Robertson of Madison, Connecticut, for “Silver Drift,” her painting in oil on aluminum.

Catherine Vanaria is a photographer, master darkroom technician, and educator. Her work is included in the Polaroid Collection, the Rock and Roll Hall of Fame collection, as well as many private collections, and has been included in numerous group shows throughout the northeast United States including the Aldrich Museum (Ridgefield, CT). She graduated from Hartford Art School with a BFA in Photography, and Savannah College of Art and Design with an MA in Digital Photography and from Lesley University (Art Institute of Boston) with an MFA in Visual Arts (Photography).

Michele Marshall and Cynthia Mullins served as Chairs for this year’s School of Art Exhibition.

Silvermine Arts Center is an award-winning, community-based, non-profit organization that fosters, promotes, and encourages artistic and educational endeavors. The Silvermine School of Art offers courses for all ages and levels of ability from beginners to professional artists. For information about summer workshops, call (203) 966-6668 ext. 2 or visit www.silvermineart.org.

Silvermine School of Art Student Exhibition Award Winners 2018

Adult, Youth (11-17) and Junior (5-10) categories, alphabetically by town

Darien

Lachlan Blair, 1st Prize – Mixed Media, Junior Category, “Seashore”

Amelia Bowman, 1st Prize – Watercolor, Junior Category, “Moonlight”

Jan Dilenschneider, 1st Prize – Painting, Adult Category, “Glowing Fields”

Lily Fairleigh, Cynthia Mullins Award, Youth Category, Untitled (Pencil)

Sally Fine, 1st Prize – Sculpture, Adult Category, “Repose”

Fairfield

Amanda Dillabough, Honorable Mention – Painting, Youth Category, “Still Life with Pitcher and Apples by Picasso”

William Katis, Cynthia Mullins Award, Junior Category, “Silvermine Winter Forest”

Inna Linov, 1st Prize – Printmaking, Adult Category, “Looking Through”

Greenwich

Marion Cohen, Honorable Mention – Collage, Adult Category, “Bridge”

Dana McHale, Jerry’s Artarama Award, Adult Category, “Earthling” (beaded necklace)

Katonah, NY

Gina Givone, Honorable Mention – Photography, Adult Category, “Barn Door”

Larchmont, NY

Catherine Shirley, 1st Prize – Flame Working, Adult Category, Untitled

Madison

Janine Robertson, Best in Show, “Silver Drift,” (oil on aluminum).

New Canaan

Lori Ann Dunn, Honorable Mention — Ceramics, Adult Category, “Golden Path”

Sarah Frank, 1st Prize – Drawing, Junior Category, “Study of Hand”

Bruce Elvin, 1st Prize – Painting, Junior Category, “Flying Cars with My Brother”

Natalie Frank, Honorable Mention – Mixed Media, Youth Category, “Skull as a Witch House”

Alexandra Herbig, 1st Prize – Ceramics, Youth Category, “Folding Bowl”

Galina Kolomietz, Honorable Mention – Drawing, Adult Category, “Reclining Nude”

Anna Pakhayev, Honorable Mention – Sculpture, Youth Category, “The Path Less Traveled”

Anai (Angel) Shi, Honorable Mention, Drawing, Youth Category, “Down”

Beckett Walters, 1st Prize – Sculpture, Youth Category, “Thinking Outside the Box”

Waverly Walters, 1st Prize – Printmaking, Youth Category, “Fox”

Norwalk

Bianca Benedetti, Honorable Mention – Drawing, Youth Category, “The Moon Emoji”

Nina Benedetti, 1st Prize – Mixed Media, Youth Category, Untitled

Daniella Donzelli, 1st Prize – Painting, Youth Category, Untitled

Deborah Lanzner, 1st Prize – Ceramics, Adult Category, “Japonisme Bowl”

Madeleine McGivney, Jerry’s Artarama Prize, Junior Category, “Jake the Dog”

Stella Melucci, Honorable Mention, Painting, Youth Category, Untitled

Pound Ridge, NY

Maya Braun, 1st Prize – Collage, Junior Category, “Little Girl”

Redding

Catherine Massa, Honorable Mention – Painting, Youth Category, Untitled

South Salem, NY

Eva Sussman, 1st Prize – Ceramics, Junior Category, “Sitting Among the Clouds”

Scarsdale, NY

Neila Steiner, 1st Prize – Jewelry, Adult Category, “Calm Seas”

Southport

Wendy Klein, Honorable Mention – Printmaking, Adult Category, “I just bought shoes!”

Stamford

Jamie Delaney, Jerry’s Artarama Award, Adult Category, “Nacon’s Bay” (monotype)

Lois Dreyer, 1st Prize – Photography, Adult Category, Untitled

Linda Levy, Honorable Mention – Mixed Media, Adult Category, “Time’s Up”

Susan Peyser, 1st Prize – Collage, Adult Category, “Traffic”

Leon Shapiro, Jerry’s Artarama Award, Adult Category, “Saved from the Fire” (wood)

Trumbull

Joan Poarch, Honorable Mention – Painting, Adult Category, “Garden Pond”

Washington, CT

Suzanne Drapeau, Honorable Mention – Sculpture, Adult Category, “Maquette in Aluminum and White Oak”

Weston

Saunder Covell, 1st Prize – Sculpture, Junior Category, “Looking for Lunch”

Saige Kanik, 1st Prize – Drawing, Youth Category, “A Fallen Angel”

Westport

Eric Goff, Jerry’s Artarama Award, Adult Category, “Tracy”

Joyce Landon, 1st Prize – Mixed Media, Adult Category, “Drama!”

Sile Marrinan, Jerry’s Artarama Award, Adult Category, “Color Box” (digital photography)

Anne Tetenbaum, Jerry’s Artarama Award, Adult Category, “Euphoria” (monotype)

Wilton

Stella Dubin, Jerry’s Artarama Award, Youth Category, “Semi Profile” (Acrylic)

Izzy Mouracade, 1st Prize – Photography, Youth Category, “Autumn at Silvermine”

Rose Ogrinc, Honorable Mention – Jewelry, Adult Category, “Sea Jasper Calling”

Yonkers, NY

Catherine Russell Caulfield, Jerry’s Artarama Award, Adult Category, “Fractals in Nature, Marsh II”

 

Image:  Best in Show, Janine Robertson

Subscribe

Follow New Canaan HamletHub