HEADLINES

Ridgefield High School Class of 2018 Earn Awards & Scholarships

RHS Class of 2018 Awards and Scholarships

Makyla N. Addison

Hord Foundation Scholarship

Nicole G. Alindogan

Health Department Award

Ridgefield Police Benevolent Association Scholarship Science Department Award

Vivian C. Altopp

English Department Award

Sarah G. Armstrong

Roma Pizzeria Scholarship

Soccer Club of Ridgefield (SCOR) Scholarship World Language Department - Mandarin

Kevin W. Arnold

RHS Athletic Advisory Council (AAC) Scholar Athlete Award

Scarlett E. Ball

Caudatowa Garden Club Scholarship

Jason E. Bangser

Richard G. Campbell Scholarship

World Language Department Award - Spanish

Kathryn U. Barlow

RHS Soccer Booster Club Scholarship Award

Erica F. Bell

Ridgefield Police Benevolent Association Scholarship

Stephanie H. Bittick

Leona Bedient Crouchley & Charles D. Crouchley, Jr. Scholarship

PTSA Department Award - Art

Visual & Performing Arts Department Award - Digital

Samantha J. Blackwell

Science Department Award

Service Recognition to The Caudatowan Yearbook

Rachel A. Blieden

RHS Service to Student Union Scholarship Scholar Leader Award

John J. Blood

American Legion Boys State Award, Delegate

RHS Service to Student Union Scholarship

Scholar Leader Award

Social Studies Department Award - Most Passionate Student

Katherine A. Bracken

Carey V. Depuy Kindness Scholarship - Cross Country

RHS Athletic Advisory Council (AAC) Scholar Athlete Award

Taylor R. Brand

Armando "Matty" Pambianchi Memorial Scholarship

Business & Finance Technology Department Award Business Department Award

Reaghan E. Briggs

Dr. Blaine Langberg Orthodontics Scholarship Award

RHS Service to Student Union Scholarship

Ridgefield Basketball Association Leadership Award

Mae L. Briody

Carey V. Depuy Kindness Scholarship - Lacrosse

Emma R. Bruce

Dr. Blaine Langberg Orthodontics Scholarship Award Health Department Award

Robert M. Buckley

Math Department Award

Service Recognition to Chess Club

Winner of a National Merit Scholarship

Caroline G. Bunt

RHS Athletic Advisory Council (AAC) Scholar-Athlete Award World Language Department Award - Italian

Brendan J. Burke

Tango / Rheel Memorial Award

Alden J. Burns

Service Recognition to Pep Band

Zoe L. Butchen

RHS Student Government Scholarship

Service Recognition to Senior Class Council

Social Studies Department Award - Civic Participation

Western Connecticut Superintendents Association Award

Catalina M. Carmona

Ed Helminsky Outstanding Leadership Award

Amanda R. Castelluccio

Ridgefield Basketball Association Leadership Award

Kunal A. Chauhan

RHS Student Government Scholarship

Ridgefield Administrators Association Scholarship

Service Recognition to Student Government

Western Connecticut Superintendents Association Award

Elizabeth A. Chomiak

Service Recognition to Madrigals

Visual & Performing Arts Department Award - Chorus

Maia R. Clarkin

RHS Service to Student Union Scholarship

Ridgefield Lions Club Scholarship

World Language Department Award - French

Annabelle C. Colao

RHS Service to Student Union Scholarship

Maeve L. Colarusso

RHS Service to Student Union Scholarship

Service Recognition to Environmental Sustainability/Garden Club

Nicole E. Colletto

PTSA Department Award - Family & Consumer Science

Ridgefield Basketball Association Leadership Award

Ridgefield Thrift Shop Scholarship

Service Recognition to Key Club SPHERE Leadership Award

Saralyn R. Collins

Anne S. Richardson Award

Service Recognition to GSA

Service Recognition to Writers Circle Club

Social Studies Department Award - Student Growth Award

Alexander L. Colon

Family and Consumer Sciences Department Award - Outstanding Culinary Student Western Connecticut Military Officers Association Young American Award

Christopher C. Cozens

Ralph B. Crouchley Boys and Girls Club Scholarship

Isabella C. Critchell

Roma Pizzeria Scholarship

Maxwell J. Cumming

American Legion Boys State Award, Delegate English Department Award

Caroline M. Curnal

Bryan C. McCarthy Spirit of the Game Award PTS Department Award - Business

Tanner H. Daubenspeck

Connecticut Association of Boards of Education Award RHS Student Government Scholarship

Nicholas R. David

PTSA Department Award - Science

Ian G. Davies-Welsh

Anne S. Richardson Award

Ridgefield Rotary Club Scholarship

Adrianna P. Davis

American Legion Essay Contest

Carey V. Depuy Kindness Scholarship - Science Research Service Recognition to Unity Club

Noah J. Decaminada

PTSA Scholarship Award

Angele R. DellaCorte

Reynolds & Rowella Strength in Numbers Scholarship

Christopher V. D'Entrone

Tiger Touchdown Club Scholarship Award

Christian D. DeVivo

Dimitri's Athletic Scholarship

Ridgefield Police Benevolent Association Scholarship

Leonardo Di Pietro Lopez

Robert Stanger / Regan Memorial Scholarship

Catherine S. D'Jay

PTSA Department Award - World Language

Michael W. Dobson

Richard DiSalvo Engineering Scholarship

Ridgefield Basketball Association Leadership Award Service Recognition to RHS Gives

Julia N. Driscoll

Winner of a National Merit Scholarship

Joseph J. Fazio

The Joseph A. Strilowich Jr. Scholarship

Blythe J. Filaski

Service Recognition to Lodestar Magazine

Mackenzie J. Fitzpatrick

NCL Nutmeg Scholarship

RHS Service to Student Union Scholarship

Kylie Formisano

The Diamond in the Rough Scholarship

Ty C. Fujitani

Todd Rosencrans Scholarship

Max F. Gagnon

Anne S. Richardson Award

David E. Nichols Memorial Fund

Ridgefield High School Boys Lacrosse Booster Club Scholarship

Liam P. Galloway

Carey V. Depuy Kindness Scholarship - Art Award

Todd Rosencrans Scholarship

Joshua Z. Gardos

Federal Reserve Bank Challenge Scholarship

PTSA Department Award - Math

PTSA Department Award - Music

Luke Gaydos

RHS Athletic Advisory Council (AAC) Scholar Athlete Award Rose M. Antonnuci Scholarship

Alexander J. Glass

RHS Soccer Booster Club Scholarship Award

Connor J. Goff

Tiger Touchdown Club Scholarship Award

Jakob H. Goodwin

Ridgefield Basketball Association Leadership Award

Jennifer R. Gordon

Ms. President US Mentor Recognition

Ridgefield Arts Council Scholarship

Ridgefield Guild of Artists Scholarship

Visual & Performing Arts Department award - 2D-Design

Michael C. Grevers

Ridgefield Old Timers Association - Tom Belote Memorial/ROTA Soccer Club of Ridgefield (SCOR) Scholarship

Brandon R. Grizzaffi

Davis Education and Career Consultants, LLC Award for Spirit, Integrity and Leadership

Sebastian J. Guccione

Wolfpit Running Club Scholarship

Dillon Hammer

Math Department Award

Erin R. Hanlon

Ms. President US Mentor Recognition

Rena Principi Memorial Scholarship

Ridgefield Woman's Club Scholarship

Winner of a National Merit Scholarship

Nicholas S. Hanna

American Legion Essay Contest

Daniel R. Harrington

Ryan Meegan Memorial Scholarship

Michael P. Heller

Robert Scalzo Memorial Scholarship

Julia R. Hergenrother

Ridgefield Woman's Club Scholarship The Sandy Hoddinott Scholarship

Jack S. Hicks

McGroddy-Goetz Scholarship Roma Pizzeria Scholarship

William L. Hunter

Anne S. Richardson Award

Service Recognition to Ridgefield eSports

Delmont S. Irving

Christopher M. Manno Memorial Scholarship for Academic & Athletic Excellence

Erik F. Hoag Memorial Hockey Scholarship

RHS Athletic Advisory Council (AAC) Scholar Athlete Award

RHS Athletic Advisory Council Scholar Athlete Ridgefield Old Timers Scholarship

Noah G. Isaacson

Ridgefield High School Boys Lacrosse Booster Club Scholarship

Emma G. Jacobson

RHS Soccer Booster Club Scholarship Award

Roma Pizzeria Scholarship

Ryan Meegan Memorial Scholarship

Valentina C. Janerico

RHS Service to Student Union Scholarship

Sarah M. Jimenez Miles

Robert Stanger / Regan Memorial Scholarship

Aurora M. Joblon

Ridgefield Thrift Shop Scholarship

Roma Pizzeria Scholarship

Science Department Award

Phoebe M. Jones

Visual & Performing Arts Department Award - Theatre Arts

Robyn C. Karashik

PTSA Scholarship Award

Meredith N. Karle

Service Recognition to The Company

Service Recognition to Turning Pages

Paul S. Kim

National Merit Scholarship Finalist

Chloe M. Kubrin

Family and Consumer Sciences Department Award - Outstanding FSC Student The Joseph A. Strilowich Jr. Scholarship

Anna K. Landler

Dimitri's Athletic Scholarship

National Merit Scholarship Finalist

Robert & Catherine Wilder Fund Roma Pizzeria Scholarship

Kathryn K. Lang

Elizabeth Biglow Ballard Memorial Scholarship

Olivia K. Lescinskas

RHS Girls Volleyball Booster Club Scholarship

Garrett A. Levine

PTSA Scholarship Award

Ridgefield Woman's Club Scholarship

Service Recognition to Strategy Games Club

John F. Liguori

Rose M. Antonnuci Scholarship

Erika S. Linke

Cowin-Chapman Lacrosse Scholarship

RHS Soccer Booster Club Scholarship Award

World Language Department Award - German

Matthew P. Lombardo

Michael Ciarcia Memorial Scholarship

PTSA Department Award - Physical Education

Ridgefield Youth Football Scholarship

Tiger Hollow Scholar Athlete and Community Leadership Award

Thomas H. Lombardozzi

Reynolds & Rowella Strength in Numbers Scholarship

Service Recognition to Investment and Innovation Todd Rosencrans Scholarship

Alexander G. Lust

RHS Soccer Booster Club Scholarship Award

Robin G. MacDonald

Rena Principi Memorial Scholarship

Ridgefield Garden Club Scholarship

Ridgefield Teacher Recognition Award Roma Pizzeria Scholarship

Matthew S. Masi

Technology Education Department Award

William A. Maue

Project Lead the Way Department Award

David W. McCue

Alternative High School Department Award PTSA Alternate High School Award

Kieran P. McGowan

Todd Rosencrans Scholarship

Claire J. McLoughlin

PTSA Department Award - Theatre

Ridgefield Music and Arts Center Scholarship

Service Recognition to Fall Play

Brenden J. McNamara

Tyler Ugolyn Award

Caledonia A. McQuilkin

English Department Award

PTSA Department Award - English

Service Recognition to Mock Trial

Service Recognition to The Ridgefielder

Social Studies Department Award - Most Outstanding Student Steven M. Scott Excellence in Economics Award

Julia D. McSpedon

American Legion Girls State Award, Delegate

Emma Sandhu Memorial Scholarship Award

Rena Principi Memorial Scholarship

RHS Athletic Advisory Council (AAC) Scholar Athlete Award

RHS Athletic Advisory Council Scholar Athlete Ridgefield Old Timers Scholarship

Julia E. Meenan

Anne S. Richardson Award

World Language Department Award - Latin

Justin J. Mitchell

Bettie Jane Third Memorial Scholarship

Dawson C. Muller

Cowin-Chapman Lacrosse Scholarship

March M. Murdock

PTSA Department Award - Reading

Peter W. Murray

The Jim Murphy Ridgefield Youth Wrestling

Henry T. Nelson

Billy Fuess Memorial Scholarship

Inbar Ofer

American Legion Girls State Award, Delegate

Kaitlyn G. Palumbo

Jeanne Smith Memorial Scholarship

Krista E. Panageas

Excellence in Service to the National Honor Society

Ria Paranjape

PTSA Department Award - Technology

Alexa L. Pass

Carey V. Depuy Kindness Scholarship - Lacrosse

RHS Service to Student Union Scholarship

The Ridgefield Detachment of the Marine Corps League, Colonel Richard E. Romine Leadership

Award

Tiger Hollow Scholar Athlete and Community Leadership Award

Carolyn R. Pell

McGroddy-Goetz Scholarship

Samantha N. Petruzzelli

Frances Demrick Scholarship

The Evelyn Peeler Memorial Scholarship Wolfpit Running Club Scholarship

Simon J. Preston

The RHS Wrestling Booster Club Scholarship

Alexander T. Price

RHS Athletic Advisory Council (AAC) Scholar Athlete Award Rick Ligi Memorial Scholarship

Taylor J. Putman

DAR Good Citizen Award (Drum Hill DAR) Roma Pizzeria Scholarship

Lily J. Reale

PTSA Scholarship Award

Julia A. Restivo

Michael Meltzer Memorial Music & Art Scholarship

Sofia E. Rodriguez

Roma Pizzeria Scholarship

Sarah E. Rose

Reading Department Award

Madeline Roth

Carey V. Depuy Kindness Scholarship - Art Award

Benjamin C. Sasse

RHS Soccer Booster Club Scholarship Award

John T. Schneider

The Ed Brennan Memorial Ridgefield Youth Football Scholarship

Katherine A. Schoenherr

PTSA Department Award - Health

Ridgefield Youth Cheer Scholarship

Roma Pizzeria Scholarship

The Creagh Family Scholarship

Elizabeth C. Schroppe

Math Department Award

National Merit Scholarship Finalist

Hillary Sherpa

Tutoring Club of Ridgefield Scholarship

Trinity N. Shinsky

Christopher D. Vill Memorial Scholarship

Mallory A. Shofi

Girls Softball Booster Club Athletic Scholarship

Natalie G. Silver

PTSA Department Award - Social Studies Service Recognition to Club Comfort

Benjamin W. Spiegelman

English Department Award

Connor R. Stevenson

Service Recognition to Drum Line

Peter Stokes

The Creagh Family Scholarship

Charles J. Stumpf

Service Recognition to Astronomy Club

Raymond R. Sun

Math Department Award

Ridgefield Thrift Shop Scholarship Science Department Award

Service Recognition to Math Team

Service Recognition to Musical Production Winner of a National Merit Scholarship

Caroline M. Suozzi

Visual & Performing Arts Department award - Band

Omika S. Suryawanshi

Connecticut Association of Boards of Education Award National Merit Scholarship Finalist

Alana C. Taylor

National Charity League Scholarship

Ava E. Thompson

Ridgefield Old Timers Association - Tom Belote Memorial/ROTA

Lindsay Toia

Exchange Club of Ridgefield Youth of the Year

Alice M. Townsend

Visual & Performing Arts Department Award - Orchestra

Sage H. Tzamouranis

Service Recognition to RHS Philosophy

Margaret K. Vanni

Roma Pizzeria Scholarship

Visual & Performing Arts Department Award - 3D-Design

Megan L. Williams

Dr. Blaine Langberg Orthodontics Scholarship Award

Eyga T. Williamson

Hord Foundation Scholarship

RHS Athletic Advisory Council (AAC) Scholar Athlete Award

Julia M. Wilson

Girls Field Hockey Booster Club Citizen Scholarship

Subscribe

Follow Ridgefield HamletHub