RHS Class of 2018 Awards and Scholarships
Makyla N. Addison
Hord Foundation Scholarship
Nicole G. Alindogan
Health Department Award
Ridgefield Police Benevolent Association Scholarship Science Department Award
Vivian C. Altopp
English Department Award
Sarah G. Armstrong
Roma Pizzeria Scholarship
Soccer Club of Ridgefield (SCOR) Scholarship World Language Department - Mandarin
Kevin W. Arnold
RHS Athletic Advisory Council (AAC) Scholar Athlete Award
Scarlett E. Ball
Caudatowa Garden Club Scholarship
Jason E. Bangser
Richard G. Campbell Scholarship
World Language Department Award - Spanish
Kathryn U. Barlow
RHS Soccer Booster Club Scholarship Award
Erica F. Bell
Ridgefield Police Benevolent Association Scholarship
Stephanie H. Bittick
Leona Bedient Crouchley & Charles D. Crouchley, Jr. Scholarship
PTSA Department Award - Art
Visual & Performing Arts Department Award - Digital
Samantha J. Blackwell
Science Department Award
Service Recognition to The Caudatowan Yearbook
Rachel A. Blieden
RHS Service to Student Union Scholarship Scholar Leader Award
John J. Blood
American Legion Boys State Award, Delegate
RHS Service to Student Union Scholarship
Scholar Leader Award
Social Studies Department Award - Most Passionate Student
Katherine A. Bracken
Carey V. Depuy Kindness Scholarship - Cross Country
RHS Athletic Advisory Council (AAC) Scholar Athlete Award
Taylor R. Brand
Armando "Matty" Pambianchi Memorial Scholarship
Business & Finance Technology Department Award Business Department Award
Reaghan E. Briggs
Dr. Blaine Langberg Orthodontics Scholarship Award
RHS Service to Student Union Scholarship
Ridgefield Basketball Association Leadership Award
Mae L. Briody
Carey V. Depuy Kindness Scholarship - Lacrosse
Emma R. Bruce
Dr. Blaine Langberg Orthodontics Scholarship Award Health Department Award
Robert M. Buckley
Math Department Award
Service Recognition to Chess Club
Winner of a National Merit Scholarship
Caroline G. Bunt
RHS Athletic Advisory Council (AAC) Scholar-Athlete Award World Language Department Award - Italian
Brendan J. Burke
Tango / Rheel Memorial Award
Alden J. Burns
Service Recognition to Pep Band
Zoe L. Butchen
RHS Student Government Scholarship
Service Recognition to Senior Class Council
Social Studies Department Award - Civic Participation
Western Connecticut Superintendents Association Award
Catalina M. Carmona
Ed Helminsky Outstanding Leadership Award
Amanda R. Castelluccio
Ridgefield Basketball Association Leadership Award
Kunal A. Chauhan
RHS Student Government Scholarship
Ridgefield Administrators Association Scholarship
Service Recognition to Student Government
Western Connecticut Superintendents Association Award
Elizabeth A. Chomiak
Service Recognition to Madrigals
Visual & Performing Arts Department Award - Chorus
Maia R. Clarkin
RHS Service to Student Union Scholarship
Ridgefield Lions Club Scholarship
World Language Department Award - French
Annabelle C. Colao
RHS Service to Student Union Scholarship
Maeve L. Colarusso
RHS Service to Student Union Scholarship
Service Recognition to Environmental Sustainability/Garden Club
Nicole E. Colletto
PTSA Department Award - Family & Consumer Science
Ridgefield Basketball Association Leadership Award
Ridgefield Thrift Shop Scholarship
Service Recognition to Key Club SPHERE Leadership Award
Saralyn R. Collins
Anne S. Richardson Award
Service Recognition to GSA
Service Recognition to Writers Circle Club
Social Studies Department Award - Student Growth Award
Alexander L. Colon
Family and Consumer Sciences Department Award - Outstanding Culinary Student Western Connecticut Military Officers Association Young American Award
Christopher C. Cozens
Ralph B. Crouchley Boys and Girls Club Scholarship
Isabella C. Critchell
Roma Pizzeria Scholarship
Maxwell J. Cumming
American Legion Boys State Award, Delegate English Department Award
Caroline M. Curnal
Bryan C. McCarthy Spirit of the Game Award PTS Department Award - Business
Tanner H. Daubenspeck
Connecticut Association of Boards of Education Award RHS Student Government Scholarship
Nicholas R. David
PTSA Department Award - Science
Ian G. Davies-Welsh
Anne S. Richardson Award
Ridgefield Rotary Club Scholarship
Adrianna P. Davis
American Legion Essay Contest
Carey V. Depuy Kindness Scholarship - Science Research Service Recognition to Unity Club
Noah J. Decaminada
PTSA Scholarship Award
Angele R. DellaCorte
Reynolds & Rowella Strength in Numbers Scholarship
Christopher V. D'Entrone
Tiger Touchdown Club Scholarship Award
Christian D. DeVivo
Dimitri's Athletic Scholarship
Ridgefield Police Benevolent Association Scholarship
Leonardo Di Pietro Lopez
Robert Stanger / Regan Memorial Scholarship
Catherine S. D'Jay
PTSA Department Award - World Language
Michael W. Dobson
Richard DiSalvo Engineering Scholarship
Ridgefield Basketball Association Leadership Award Service Recognition to RHS Gives
Julia N. Driscoll
Winner of a National Merit Scholarship
Joseph J. Fazio
The Joseph A. Strilowich Jr. Scholarship
Blythe J. Filaski
Service Recognition to Lodestar Magazine
Mackenzie J. Fitzpatrick
NCL Nutmeg Scholarship
RHS Service to Student Union Scholarship
Kylie Formisano
The Diamond in the Rough Scholarship
Ty C. Fujitani
Todd Rosencrans Scholarship
Max F. Gagnon
Anne S. Richardson Award
David E. Nichols Memorial Fund
Ridgefield High School Boys Lacrosse Booster Club Scholarship
Liam P. Galloway
Carey V. Depuy Kindness Scholarship - Art Award
Todd Rosencrans Scholarship
Joshua Z. Gardos
Federal Reserve Bank Challenge Scholarship
PTSA Department Award - Math
PTSA Department Award - Music
Luke Gaydos
RHS Athletic Advisory Council (AAC) Scholar Athlete Award Rose M. Antonnuci Scholarship
Alexander J. Glass
RHS Soccer Booster Club Scholarship Award
Connor J. Goff
Tiger Touchdown Club Scholarship Award
Jakob H. Goodwin
Ridgefield Basketball Association Leadership Award
Jennifer R. Gordon
Ms. President US Mentor Recognition
Ridgefield Arts Council Scholarship
Ridgefield Guild of Artists Scholarship
Visual & Performing Arts Department award - 2D-Design
Michael C. Grevers
Ridgefield Old Timers Association - Tom Belote Memorial/ROTA Soccer Club of Ridgefield (SCOR) Scholarship
Brandon R. Grizzaffi
Davis Education and Career Consultants, LLC Award for Spirit, Integrity and Leadership
Sebastian J. Guccione
Wolfpit Running Club Scholarship
Dillon Hammer
Math Department Award
Erin R. Hanlon
Ms. President US Mentor Recognition
Rena Principi Memorial Scholarship
Ridgefield Woman's Club Scholarship
Winner of a National Merit Scholarship
Nicholas S. Hanna
American Legion Essay Contest
Daniel R. Harrington
Ryan Meegan Memorial Scholarship
Michael P. Heller
Robert Scalzo Memorial Scholarship
Julia R. Hergenrother
Ridgefield Woman's Club Scholarship The Sandy Hoddinott Scholarship
Jack S. Hicks
McGroddy-Goetz Scholarship Roma Pizzeria Scholarship
William L. Hunter
Service Recognition to Ridgefield eSports
Delmont S. Irving
Christopher M. Manno Memorial Scholarship for Academic & Athletic Excellence
Erik F. Hoag Memorial Hockey Scholarship
RHS Athletic Advisory Council (AAC) Scholar Athlete Award
RHS Athletic Advisory Council Scholar Athlete Ridgefield Old Timers Scholarship
Noah G. Isaacson
Ridgefield High School Boys Lacrosse Booster Club Scholarship
Emma G. Jacobson
RHS Soccer Booster Club Scholarship Award
Roma Pizzeria Scholarship
Ryan Meegan Memorial Scholarship
Valentina C. Janerico
RHS Service to Student Union Scholarship
Sarah M. Jimenez Miles
Robert Stanger / Regan Memorial Scholarship
Aurora M. Joblon
Ridgefield Thrift Shop Scholarship
Roma Pizzeria Scholarship
Science Department Award
Phoebe M. Jones
Visual & Performing Arts Department Award - Theatre Arts
Robyn C. Karashik
PTSA Scholarship Award
Meredith N. Karle
Service Recognition to The Company
Service Recognition to Turning Pages
Paul S. Kim
National Merit Scholarship Finalist
Chloe M. Kubrin
Family and Consumer Sciences Department Award - Outstanding FSC Student The Joseph A. Strilowich Jr. Scholarship
Anna K. Landler
Dimitri's Athletic Scholarship
National Merit Scholarship Finalist
Robert & Catherine Wilder Fund Roma Pizzeria Scholarship
Kathryn K. Lang
Elizabeth Biglow Ballard Memorial Scholarship
Olivia K. Lescinskas
RHS Girls Volleyball Booster Club Scholarship
Garrett A. Levine
PTSA Scholarship Award
Ridgefield Woman's Club Scholarship
Service Recognition to Strategy Games Club
John F. Liguori
Rose M. Antonnuci Scholarship
Erika S. Linke
Cowin-Chapman Lacrosse Scholarship
RHS Soccer Booster Club Scholarship Award
World Language Department Award - German
Matthew P. Lombardo
Michael Ciarcia Memorial Scholarship
PTSA Department Award - Physical Education
Ridgefield Youth Football Scholarship
Tiger Hollow Scholar Athlete and Community Leadership Award
Thomas H. Lombardozzi
Reynolds & Rowella Strength in Numbers Scholarship
Service Recognition to Investment and Innovation Todd Rosencrans Scholarship
Alexander G. Lust
RHS Soccer Booster Club Scholarship Award
Robin G. MacDonald
Rena Principi Memorial Scholarship
Ridgefield Garden Club Scholarship
Ridgefield Teacher Recognition Award Roma Pizzeria Scholarship
Matthew S. Masi
Technology Education Department Award
William A. Maue
Project Lead the Way Department Award
David W. McCue
Alternative High School Department Award PTSA Alternate High School Award
Kieran P. McGowan
Todd Rosencrans Scholarship
Claire J. McLoughlin
PTSA Department Award - Theatre
Ridgefield Music and Arts Center Scholarship
Service Recognition to Fall Play
Brenden J. McNamara
Tyler Ugolyn Award
Caledonia A. McQuilkin
English Department Award
PTSA Department Award - English
Service Recognition to Mock Trial
Service Recognition to The Ridgefielder
Social Studies Department Award - Most Outstanding Student Steven M. Scott Excellence in Economics Award
Julia D. McSpedon
American Legion Girls State Award, Delegate
Emma Sandhu Memorial Scholarship Award
Rena Principi Memorial Scholarship
RHS Athletic Advisory Council (AAC) Scholar Athlete Award
RHS Athletic Advisory Council Scholar Athlete Ridgefield Old Timers Scholarship
Julia E. Meenan
Anne S. Richardson Award
World Language Department Award - Latin
Justin J. Mitchell
Bettie Jane Third Memorial Scholarship
Dawson C. Muller
Cowin-Chapman Lacrosse Scholarship
March M. Murdock
PTSA Department Award - Reading
Peter W. Murray
The Jim Murphy Ridgefield Youth Wrestling
Henry T. Nelson
Billy Fuess Memorial Scholarship
Inbar Ofer
American Legion Girls State Award, Delegate
Kaitlyn G. Palumbo
Jeanne Smith Memorial Scholarship
Krista E. Panageas
Excellence in Service to the National Honor Society
Ria Paranjape
PTSA Department Award - Technology
Alexa L. Pass
Carey V. Depuy Kindness Scholarship - Lacrosse
RHS Service to Student Union Scholarship
The Ridgefield Detachment of the Marine Corps League, Colonel Richard E. Romine Leadership
Award
Tiger Hollow Scholar Athlete and Community Leadership Award
Carolyn R. Pell
McGroddy-Goetz Scholarship
Samantha N. Petruzzelli
Frances Demrick Scholarship
The Evelyn Peeler Memorial Scholarship Wolfpit Running Club Scholarship
Simon J. Preston
The RHS Wrestling Booster Club Scholarship
Alexander T. Price
RHS Athletic Advisory Council (AAC) Scholar Athlete Award Rick Ligi Memorial Scholarship
Taylor J. Putman
DAR Good Citizen Award (Drum Hill DAR) Roma Pizzeria Scholarship
Lily J. Reale
PTSA Scholarship Award
Julia A. Restivo
Michael Meltzer Memorial Music & Art Scholarship
Sofia E. Rodriguez
Roma Pizzeria Scholarship
Sarah E. Rose
Reading Department Award
Madeline Roth
Carey V. Depuy Kindness Scholarship - Art Award
Benjamin C. Sasse
RHS Soccer Booster Club Scholarship Award
John T. Schneider
The Ed Brennan Memorial Ridgefield Youth Football Scholarship
Katherine A. Schoenherr
PTSA Department Award - Health
Ridgefield Youth Cheer Scholarship
Roma Pizzeria Scholarship
The Creagh Family Scholarship
Elizabeth C. Schroppe
Math Department Award
National Merit Scholarship Finalist
Hillary Sherpa
Tutoring Club of Ridgefield Scholarship
Trinity N. Shinsky
Christopher D. Vill Memorial Scholarship
Mallory A. Shofi
Girls Softball Booster Club Athletic Scholarship
Natalie G. Silver
PTSA Department Award - Social Studies Service Recognition to Club Comfort
Benjamin W. Spiegelman
English Department Award
Connor R. Stevenson
Service Recognition to Drum Line
Peter Stokes
The Creagh Family Scholarship
Charles J. Stumpf
Service Recognition to Astronomy Club
Raymond R. Sun
Math Department Award
Ridgefield Thrift Shop Scholarship Science Department Award
Service Recognition to Math Team
Service Recognition to Musical Production Winner of a National Merit Scholarship
Caroline M. Suozzi
Visual & Performing Arts Department award - Band
Omika S. Suryawanshi
Connecticut Association of Boards of Education Award National Merit Scholarship Finalist
Alana C. Taylor
National Charity League Scholarship
Ava E. Thompson
Ridgefield Old Timers Association - Tom Belote Memorial/ROTA
Lindsay Toia
Exchange Club of Ridgefield Youth of the Year
Alice M. Townsend
Visual & Performing Arts Department Award - Orchestra
Sage H. Tzamouranis
Service Recognition to RHS Philosophy
Margaret K. Vanni
Roma Pizzeria Scholarship
Visual & Performing Arts Department Award - 3D-Design
Megan L. Williams
Dr. Blaine Langberg Orthodontics Scholarship Award
Eyga T. Williamson
Hord Foundation Scholarship
RHS Athletic Advisory Council (AAC) Scholar Athlete Award
Julia M. Wilson
Girls Field Hockey Booster Club Citizen Scholarship